15. 7. 2018

KAM V OKOLÍ BOHINJSKÉHO JAZERA

Definovať Bohinj niekoľkými slovami? Zelený, kryštáľový, divoký, nádherný... NEPOŠKVRNENÝ.

Legenda o jeho názve hovorí, že keď Boh rozdelil zem medzi ľudí, uvedomil si že zabudol na tých najpokornejších. A pretože mu už žiadny kus neostal, venoval im ten najkrajší, ktorý si nechával pre seba.  A oni ho nazvali „Boží“  (Bohinj).
Keď som tú legendu čítala pred dovolenkou, pousmiala som sa nad ňou. :) Keď som tam však bola, celkom presne som chápala, prečo vznikla... :)))

Bohinj je oveľa menej známy ako Bled. NAŠŤASTIE :) Keby bol známejší, bolo by v ňom tej divokej krásy určite menej. Po večeroch nefunguje internet, no príliš to nevadí. Namiesto internetu môžete pozorovať oblohu plnú hviezd. Neuveriteľne zelené kopce a vodu takú čistú, že keby sa nad päť metrovou hlbočinou nečerili vlnky, vôbec by ste neverili, že tam nejaká voda je. :)
Keby sa nečerili vlnky a keby nemala tú tyrkysovú farbu... <3 

Bohinj patrí k oblastiam s najvyšším počtom zrážok. NEDAJTE SA NIMI ODRADIŤ! Prehánky sú intenzívne, no krátke a po nich vždy zažiari slnko. :) Práve striedanie vlahy a tepla spôsobuje, že krajina okolo Bohinjského jazera je aj v lete nádherne sýto zelená.


Aj keď to na fotkách vyzerá, že bolo stále daždivo, bolo to presne naopak! :) Musím sa priznať, že som fotila málo a zrkadlovku som vládala vyťahovať len keď nepieklo slnko. :) Viac než foťák, som tentokrát prekladala nohy. :D

  

(tipy na výlety v okolí Bohinjského jazera sú na konci článku pod fotkami)


KAM V OKOLÍ BOHINJSKÉHO JAZERA:

- Určite sa ho oplatí obísť dookola (ak robíte geocaching, po ceste vyzbierate aj skrýše).
- Oplatí sa vyviezť lanovkou na Vogel, no neostať len pri nej. Zájdite až na jeho vrchol (1922m), alebo aspoň na vrchol Šije (1880m).
- Neobíďte Korytnicu Mostnice (nie je tak známa ako Soteska Vintgar), no voda v nej je prekrásna, môžete chodiť po kameňoch jej stredom a hlavne - môžete tam chodiť takmer sami. Bez všadeprítomného davu turistov).
- Vylezte na Pršivec (1761m) - začiatkom leta môžete naraziť na voľne žijúce divé kozy s mláďatkami a výhľad z neho je neopísateľne krásny.
- Zájdite na Izvir Bystrica, prameň Bystrice ukrytý v lesoch, dostupný hodinovou prechádzkou takmer po rovinke. Určite prejdite most (na vlastné nebezpečenstvo) a pozrite sa na neho z oboch strán. Jeho krása vám vyrazí dych.
- Ak vám nevadia turisti, nemali by ste vynechať ani Slap Slavica. V sezóne je to chôdza v zástupe, no pohľad na obrovské prúdy zelenej vody vyvierajúce zo skaly vám ten nekomfort vynahradia. :)
- A samozrejme - pozrite si aj Bled. Ak ho poznáte len z fotiek, budete sklamaní - voda nie je tak čistá ako v Bohinjskom jazere a celé okolie je prebudované na pláže s reštauráciami, no nad ním sú dve vyhliadky. A z nich, z nich je výhľad presne taký ako na všetkých tých čarovných fotkách čo poznáte. :)

P.S. Ak máte radi pizzu, z celého srdca odporúčam maličkú pizzeriu v zálive kúsok za Ribčev Laz, v ktorej môžete sedieť nad vodou, pozorovať ako sa od hladiny odrážajú posledné lúče slnka a potom, až dopapáte sa môžete natiahnuť na jedno z mnohých drevených lehátok a s plným bruškom do noci vychutnávať všetky zvuky a večerný chlad. :))

1 komentár:

  1. Veľmi pekný kraj. Len mi tam chýba taký detail. Upresnenie kde v zahraničí to je :-) Napríklad krajina. Viem, že google prezradí, ale na to som lenivý :-D :-) Ale super fotky. Keď budem veľkí, tak by tam išiel :-)

    OdpovedaťOdstrániť